КРИМІНАЛЬНО ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Презумпція невинуватості.
- Обвинувачений вважається невинним, доки його винність у скоєнні злочину не буде доведена;
- Підозрюваний чи обвинувачений не зобов'язаний доводити свою невинність. Тягар доведення обвинувачення та спростування доводів, що наводяться на захист підозрюваного або обвинуваченого, лежить на боці обвинувачення;
- Усі сумніви у винності обвинуваченого, які неможливо усунути у порядку, встановленому цим Кодексом, тлумачаться на користь обвинуваченого;
- Обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях;
- Особа, чию особу чи майно було піддано необґрунтованому обшуку чи арешту, має право оскаржити це у суді. У такій судовій справі сторона, яка проводила процесуальні дії, має довести правомірність своїх дій.
Підстави для затримання підозрюваного:
- Особа спіймана в момент скоєння злочину або безпосередньо після її скоєння працівником правоохоронних органів;
- На підозрюваному або його одязі, при ньому або в його оселі були виявлені явні сліди злочину;
- Є фото чи відеофіксація скоєння злочину цією особою;
- Є ордер чи інший нормативно-правовий акт, підписаний прокурором, суддею, або рішення суду.
- Є орієнтування на транспортний засіб чи цю особу.
Порядок затримання уповноваженою службовою особою:
Підстави звільнення підозрюваного:
Підозрюваний підлягає звільненню, якщо:
- не підтвердилась підозра у скоєнні злочину;
- за порушення не передбачено запобіжних заходів у вигляді взяття під варту;
- затримання було здійснено з порушенням (гл. ІІІ ст. 3., ст. 3.1., ст. 3.2., ст. 3.3., ст. 3.6., ст. 3.7., гл. IV) Кримінально процесуального кодексу;
Виняток: затриманим було скоєно злочин, що передбачає позбавлення волі на строк від 5 і більше років, але якщо вина затриманого не може бути доведена згідно зі ст. 3.2. цього Кодексу, то затриманий підлягає звільненню.
- пройшло більше 90 хвилин з моменту затримання і не було обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
Примітка: сплив даного терміну припиняється на час проведення допиту, на час очікування адвоката та його бесіди наодинці із затриманим, а також на час очікування співробітника органів прокуратури та проведення ним розгляду справи у разі затримання державного службовця.
Примітка №2: затриманий, звільнений на підставі цієї статті на вимогу співробітника органів прокуратури або адвоката, не може бути затриманий за це саме конкретне порушення повторно (навіть за наявності відеофіксації його порушення).
- Виключення: затриманий не може бути звільнений, якщо затримання відбувається за ордером або нормативно-правовим актом Департаменту внутрішньої безпеки або співробітниками ДВБ. Примітка №1: ордер або нормативно-правовий акт, а також дії співробітників ДВБ можуть оскаржити протягом 72 годин за допомогою скарги на імʼя Міністра внутрішніх справ або особи, яка виконує її обовʼязки.
Суб’єкт затримання - це особа, яка була затримана правоохоронними органами або іншими відповідними службами через підозру у скоєнні правопорушення. Затримання може бути тимчасовим, поки встановлюються обставини, або на підставі судового рішення.
У процесі затримання беруть участь:
- Співробітник, або правоохоронці при виконанні, що проводять процесуальні дії;
- Затриманий, щодо якого проводяться процесуальні дії;
- Адвокат, якщо його запросили затриманого. Представляти інтереси громадян може лише ліцензований адвокат, для цього потрібно скласти іспити в Міській раді, отримати посвідчення та бути внесеним в таблицю Асоціації адвокатів;
- Начальство затриманого, якщо затриманий є працівником Державної структури.
Примітка: Кількість начальства затриманого встановлюється працівником, який проводить затримання, але не менше 1.
- Співробітник Служби безпеки України під час передачі йому затриманого.
- Співробітники Департаменту внутрішньої безпеки.